تبلیغات
وبلاگ بچه های كامپیوتر ورودی 89 - گام بلند ایران در صنعت انیمیشن
وبلاگ بچه های كامپیوتر ورودی 89گام بلند ایران در صنعت انیمیشنبا انیمیشن تهران 1500 اشنا شوید

(نمیدونم چرا تو عکس 2121 نوشته!)

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب برید


کارگردان: بهرام عظیمی 

بازیگران: هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش، مهتاب نصیرپور، حبیب رضایی، حسام نواب صفوی و مرحوم محسن رسول‌اف، تهیه‌كننده: مؤسسه نسل اندیشه، عبدالحسین ابولحسنی

حاشیه های فیلم (کافه سینما):

- بهرام عظیمی را بیشتر با انیمیشن هایی كه برای راهنمایی رانندگی ساخته می شناسیم

- چند سال پیش تصمیم گرفت یك انیمیشن بلند سینمایی با حضور ستارگان سینما بسازد.

- كاركترهای كارتونی ستاره های سینمای ایران در این فیلم ساخته شده

- به تهیه كنندگی سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران ساخته شده

- این نخستین فیلم تمام انیمیشن ایرانی است كه درآن بازیگران زنده تبدیل به كاراكتر انیمیشن شده‌اند و به جای خودشان هم صحبت می‌كنند.

- نقطه آغاز این پروژه درست به 3 سال پیش در چنین روزهایی برمی‌گردد كه بهرام عظیمی به‌عنوان مدیر خانه انیمیشن در سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران مشغول به كار شد. او در همان زمان برای نخستین بار ایده ساخت یك فیلم یا سریال بلند انیمیشن با حضور بازیگران مطرح سینما و تلویزیون را با مدیران این سازمان مطرح كرد كه بسیار مورد توجه قرار گرفت و به‌عنوان نخستین گام، طرح ساخت برنامه «صندلی داغ» به‌صورت انیمیشن، در قالب طنز و در قسمت‌های 6-5 دقیقه‌ای را به روابط عمومی این سازمان داد كه در دست تصویب قرار گرفت.حتی احمد نجفی(مجری برنامه) هم پذیرفته بود كه كاراكتر او به‌صورت انیمیشن ساخته شود و خودش هم به جای خودش دوبله كند. اما مشكل، مهمانان برنامه بودند كه طیف مختلفی از سیاستمداران همچون وزرا، نمایندگان مجلس و چهره‌های معروف هنری و ورزشی را شامل می‌شدند چون قرار بود از تصویر آنها كاراكتر انیمیشنی ساخته شود و یك دوبلور هم به جایشان صحبت كند. هدف، شوخی با این مهمانان با توجه به حوزه كاری آنها بود ولی شاید فقط10درصد افراد ظرفیت چنین شوخی‌هایی را داشتند و بقیه ممكن بود فكر كنند مسخره می‌شوند، بنابراین كار به نتیجه نرسید.(همشهری)

- با حضور مدیران فعلی سازمان فرهنگی- هنری شهرداری، فكر ساخت انیمیشن بلندی درباره آینده تهران در سال 1500 با استفاده از بازیگران سرشناس جدی‌تر شد اما به‌دلیل هزینه سنگین قرار شد بخش خصوصی هم تا 40 درصد در تهیه این كار مشاركت كند. نهایتاً قرارداد ساخت تهران 1500 در تاریخ 24 مهر 87 امضا و كار به‌صورت رسمی آغاز شد.

- فیلمنامه كه آذر 87 كامل شد با توجه به سلیقه، خصوصیات اخلاقی و رفتاری مردم ایران و همچنین توقعات آنها از سینما نوشته شده بود. بنابراین انواع بحث‌های اجتماعی، شوخی‌های روزمره، تكیه‌كلام و... در آن وجود دارد. البته قرار بود ضمن حفظ ساختار طنز داستان، مواردی هم از جمله فضای شهری، اخلاق اجتماعی و مسائل شهروندی درآن در نظر گرفته شود.

- فیلمنامه اصلی در حقیقت استوری‌بورد و شامل 2هزار تصویر است كه توسط مانی وطن دوست طراحی می‌شود. اما تمام طراحی‌های این كار از سوزن تا آسمان‌خراش!‌ توسط حمید بهرامی انجام شده كه تخصصش در زمینه‌های انیمیشن، كاریكاتور و طراحی است.ضمن اینكه پیمان معادی هم به عنوان مشاور فیلمنامه این فیلم همكاری داشته.(همشهری)

- با تلاش بیش از ۲۵۰ نفر از هنرمندان کشور در تخصص های مختلف، ساخت انیمیشن سینمایی «تهران ۱۵۰۰» به کارگردانی «بهرام عظیمی» پس از چهار سال بالاخره به پایان رسید.و ستاره های این فیلم به جای كاركترهای كارتونی شان صحبت كردند

- مهران مدیری در این فیلم نقش یك پیرمرد 150 ساله را بازی می كند در آستانه مرگ از نوه‌اش (هدیه تهرانی) ـ که در کره‌ی ماه درس می‌خواند ـ می‌خواهد به زمین برگردد و اوّل ازدواج کند و بعد مدرکی را پیدا کند مبنی براین‌که او در دهه‌ی 1360 در نمایش‌های سیاه‌بازی حضور داشته است. اکبر این گواهی را می‌خواهد برای این‌که آرزویش این است که در قطعه‌ی هنرمندان به‌ خاک سپرده شود. نوه او با ورود به ایران گرفتار دردسرهای شهر تهران در چند دهه بعد می‌شود و یك راننده تاكسی جوان (بهرام رادان) هم سخت گرفتار عشق این خانم ...

- در بخشی از تهران 1500 بهرام عظیمی جایزه اسكار جدایی نادر از سیمین را نشان می دهد!

-تهران 1500 با این استدلال كه قابلیت رقابت با بقیه فیلم ها به دلیل انیمیشن بودن ندارد از بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره سی ام كنار گداشته شد.

- بهرام عظیمی در واكنش به پذیرفته نشدن این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فجر گفت: ه اعتقاد من انیمیشن "تهران 1500" در بسیاری از رشته‌های سینمایی یک اتفاق است؛ به‌عنوان مثال در بحث طراحی صحنه باید این فیلم را دید چرا که تمام صحنه‌هایی که در این فیلم انمیشین دیده می‌شود به هیچ عنوان وجود نداشت، تمام این صحنه‌ها در درجه نخست تنها یک ایده بوده بعد این ایده طراحی شده و به مرحله فیلمبرداری رسیده‌است. از همین‌رو فیلم "تهران 1500" حاصل تخیل یک تیم است که از هیچ فیلم ساخته‌اند به همین دلیل باید در بخش مسابقه سینمای ایران حضور می‌داشت.
***********************************

نقد و بررسی فیلم

شبنم سیدمجیدی

بهرام عظیمی با ساخت سری انیمیشن های تبلیغاتی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری که به نام شخصیت اصلی آن ها یعنی سیاساکتی معروف شد، شناخته شد و در حقیقت انیمیشن «تهران 1500» اولین فیلم بلند او در مقام کارگردان و فیلمنامه نویس به حساب می آید که عظیمی تولید آن را از حدود چهار سال پیش آغاز کرد.

داستان «تهران 1500» همان طور که از نام آن پیداست در سال 1500 هجری شمسی جایی که ربات ها همه جا را گرفته اند و ماشین ها پرواز می کنند و ... می گذرد. نازی (هدیه تهرانی) که برای تحصیل به ماه رفته است به درخواست پدربزرگ 160 ساله اش (مهران مدیری) به زمین بازمی گردد تا مراسم کفن و دفن پدربزرگ را که طبق قانون بیشتر از 160 سال نباید زندگی کند، ساماندهی کند. جواد (بهرام رادان) یک راننده تاکسی است که در دام عشق نازی گرفتار می شود و باید دیگر رقبا را از سر راه کنار بزند. داستان فیلم از همان نوع کمدی رمانتیک های ساده ای است که پسر فقیر عاشق دختر پولدار می شود و کمی پیچش های عشقی ـ مثلثی دارد و در آخر قهرمان قصه به دختر محبوبش می رسد. 

فیلم پر است از شو خی های جالب: از شوخی با فیلمسازان معاصر ایرانی که عکسشان را در موزه گذاشته اند، بگیرید تا شوخی با نیروی انتظامی و گشت ارشاد که در سال 1500 با پیشرفت های وسایل حمل و نقل و سیستم های جاسوسی (احتمالاً!) کافی است تا دختر و پسری نزدیک هم بنشینند تا همان لحظه گشت ارشاد جلویشان سبز شود و ازشان بخواهد فاصله ایمنی را رعایت کنند!

عظیمی در کارتون خود، از شوخی با فرهنگ ایرانی هم نمی گذرد. فرهنگی که حتی در زمانی که همه چیز مدرن شده و تکنولوژی همه جا را فراگرفته سنت های خود را حفظ کرده است. فرهنگی که در آن در میان بزرگراه های هوایی و ماشین های پرنده وآسمان خراش های بسیار نظیر برج میلاد، همچنان صدای اذان از گلدسته مساجد آن شنیده می شود. فرهنگی که دامن کوتاه را حتی برای ربات ها هم مناسب نمی داند. فرهنگی که پسران آن هنوز هم غیرتی و متعصب هستند. فرهنگی که با وجود انواع غذاهای عجیب مثل پیتزا مرموز هنوز هم به دنبال گوشت کوب الکترونیکی است و بسیاری مثال های از این دست.


یکی از بهترین شوخی های فیلم با عباس کیارستمی و نوع نگاهش و فیلمسازی اش است که هر سلیقه ای آن را نمی پسندد و خیلی ها از آن سردر نمی آورند و فقط به به و چه چه می کنند! همزمانی اکران فیلم شیرین کیارستمی با پخش تهران 1500 در جشنواره فیلم فجر می تواند جالب باشد.

تهران 1500 خلاقیت های بسیاری دارد مثل استفاده از چهره های معروف سینمایی به جای شخصیت های کارتونی. عظیمی در این مورد می گوید برای آن که بتواند چهره بازیگران و حرکاتشان را به درستی به صورت انیمیشن در آورد به همراه گروهش تمام فیلم های آن ها را تماشا کرده است تا نتیجه کار به واقعیت نزدیک شود که باید گفت در این زمینه موفق هم بوده است.
این انیمیشن با آن که بیشتر از این که به داستان فیلم بپردازد، خیلی از زمان خود را صرف شناساندن سال 1500 و تغییرات آن دوران می کند، اما به عنوان یک انیمیشن ایرانی کار بسیار قابل قبولی است که اگر چه با غول های انیمیشن سازی بزرگ و با قدمت مثل پیکسار و والت دیزنی قابل مقایسه نیست (و قصد ما هم مقایسه با آن ها نیست) اما در حد و اندازه های صنعت انیمیشن ایران فیلم باکیفیتی است که می توان از دیدن آن لذت برد. فیلم، اولین کار بلند بهرام عظیمی است و خود او هم معترف است که خیلی جاهایش می لنگد اما با وجود مشکلات بسیاری که داشته، همین قدر در توانش بوده است. 

این تلاش عظیمی و 270 نفری که به او در این کار یاری رساندند، قابل ستایش است و قطعاً تهران 1500 گام بلندی در صنعت انیمیشن ایران است.

 

لینک مطلب از سایت نقد فارسی


نویسنده : محمد حسین محسنی تاریخ : شنبه 29 بهمن 1390 نظرات ()


.:: This Themplate By : payamblog.Com socks ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به وبلاگ بچه های كامپیوتر ورودی 89 می باشد.